SAM Diecezjalna Diakonia Muzyczna w ramach Szkoły Animatora muzycznego podjęła się przeprowadzenia warsztatów muzycznych. Skierowane są one do wszystkich osób posługujących jako animatorzy muzyczni, muzyczni, oraz do osób pomagających w śpiewie w swoich parafiach, a w szczególności do osób początkujących.

SAM1 Pierwsze spotkanie odbyło się 19.11.2016r w parafii pw. Św. Pawła w Bielsku-Białej. Zaczęliśmy od zawiązania wspólnoty i części teoretycznej, gdzie mogliśmy między innymi dowiedzieć się, kim jest animator muzyczny, jakie są jego cechy oraz jak przygotować i przeprowadzić próbę śpiewu. Następnie rozeszliśmy się na część praktyczną, gdzie w zależności od stopnia zaawansowania mogliśmy podszkolić się w grze na gitarze. Dla osób niegrających było przygotowane spotkanie pokazujące jak może poradzić sobie animator muzyczny bez gitary. Dalszym punktem programu było wspólne przygotowanie do Eucharystii i parafialna Msza Święta, na której posługiwaliśmy śpiewem.

SAM2 Kolejne spotkanie odbyło się 4.03.2017r w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach. Podobnie jak za pierwszym razem rozpoczęliśmy od zawiązania wspólnoty i części teoretycznej. Tym razem skupiliśmy się bardziej na podejściu liturgicznym, czyli co, kiedy i dlaczego można zaśpiewać oraz skąd można brać pieśni. Później przyszła pora na część praktyczną, poświęciliśmy jej więcej czasu niż poprzednio, ale niezmiennie pracowaliśmy w grupach zależnych od stopnia zaawansowania. Następnie już wspólnie spotkaliśmy się na próbie śpiewu, gdzie nie mogło zabraknąć cennych wskazówek jak powinna ona wyglądać. I tym razem nasze spotkanie zakończyliśmy Eucharystią z ludem, na której mogliśmy posługiwać naszym śpiewem.

Oba spotkania pokazały, że w diecezji jest zapotrzebowanie na takie warsztaty, a uczestnicy wyjeżdżali bardzo zadowoleni. Bardzo dziękujemy za wszystkie uwagi, które mamy nadzieję, pomogą w przygotowaniu kolejnych warsztatów dostosowanych do Waszych potrzeb.

Gorące podziękowania kierujemy również do wszystkich osób, które udostępniły nam miejsce i poświęciły swój czas, aby te warsztaty mogły się odbyć.