IMG 20190223 203516 Żeby każdemu Oazowiczowi przybliżyć, czym jest Kongregacja Odpowiedzialnych, która odbyła się w Częstochowie w dniach 22-24 lutego 2019 r., najlepiej będzie, jak powiem, że jest to coś na kształt rekolekcji weekendowych dla Oazowiczów z całej Polski i świata. Jest to przede wszystkim czas spotkania z wieloma ludźmi, których się zna, a także z jeszcze większą falą osób, które widzi się pierwszy (i może ostatni) raz w życiu. Jednak, jak to w Kościele bywa, zawsze jest ten jeden Chrystus, który czyni z nas wszystkich wspólnotę.

Właśnie tę jedność dało się odczuć szczególnie we wspólnej modlitwie. Nasz dzień był osnuty liturgią Kościoła: od jutrzni, przez Eucharystię, do nieszporów. Jak to również na rekolekcjach bywa, usłyszeliśmy wiele mądrych słów — w tym wypadku o Krucjacie Wyzwolenia Człowieka, o płciowości, a także o ekologii chrześcijańskiej. Nasze rozważania były także wsparte licznymi pieśniami, w tym także tegoroczną piosenką Oazy (warto posłuchać!).

Jednak szczególną siłą Kongregacji jest to, że spotyka się tutaj cała rodzina Ruchu Światło-Życie: od dzieci, przez młodzież, dorosłych, rodziny, po Instytut Niepokalanej Matki Kościoła i licznych księży. Podczas tego spotkania mogłem dostrzec niesamowity przekrój Oazy i odkryć, jak wielu ludzi znajduje w niej swoje miejsce. To pokazuje jedną jasną rzecz — Oaza ma przyszłość. Oaza jest wolna i będzie wyzwalająca.


I to wszystko sprawił Pan swoją łaską - Chwała Panu!

Andrzej Kwiatkowski