88237177 493697121296237 8262776865660338176 n W dniach od 28 lutego do 1 marca na Jasnej Górze odbyła się 45 Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. Przedstawiciele oazowych wspólnot diecezjalnych z kraju i zagranicy wraz z biskupem Krzysztofem Włodarczykiem delegatem KEP ds. Ruchu Światło-Życie w atmosferze modlitwy zjechali się tradycyjnie do Częstochowy, aby pochylić się nad tematyką nowego roku formacyjnego, który rozpocznie się wraz z Centralną Oazą Matką – DOJRZAŁOŚĆ W CHRYSTUSIE.

W sobotę rano przedstawiono znak i piosenkę roku. To dwa ważne symbole roku formacyjnego, które będą nam towarzyszyć w tym czasie. Tegoroczny znak roku „Dojrzałość w Chrystusie” składa się z dwóch zasadniczych elementów. Pierwszym jest drzewo, którego kształt i symbolika została odwzorowana z instalacji znajdującej się na grobowcu naszego założyciela ks. Franciszka Blachnickiego (w 2021 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin Ojca). Drugim Ziemia – świat. Drzewo, które jest „drzewem życia”, wpisane jest w ziemię, ale jego korzenie są poza światem – w Bogu. Gałęzie oplatają ziemię, rozprzestrzeniają się w różnych kierunkach. Dojrzałość to misja, świadectwo, życie światłem, trwanie we wspólnocie i jedności, której symbolem jest znajdujący się w środku znak naszego Ruchu.

Piosenka roku została wyłoniona w konkursie i z 13 nadesłanych propozycji została wybrana kompozycja Aleksandry i Krzysztofa Rębaczów z diecezji bydgoskiej „Dojrzałość w Chrystusie” Tematyka dojrzałości chrześcijańskiej przewijała się w większości wystąpień. Poruszano kwestie dojrzałości ludzi świeckich, kapłanów i osób konsekrowanych. Każde z wystąpień było zwieńczone świadectwem osób realizujących w swoim życiu jedno z tych powołań.

O dojrzałości podczas homilii wspominał również ks. bp Wiesław Śmigiel, który przewodniczył sobotniej Eucharystii. Mogliśmy również wysłuchać ciekawych świadectw i prezentacji osób zaangażowanych w działalność misyjną na terenie Afryki. W niedzielę w nawiązaniu do tegorocznej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia wysłuchaliśmy jak piękne świadectwo dojrzałego człowieka pozostawił po sobie.

Kongregacja to też czas prezentowania konkretnych działań i inicjatyw, które dojrzewają w naszym Ruchu, takich jak np. budowa Centrum Ekologii w Krościenku. Kongregacja została podsumowana przez ks. Marka Sędka oraz ks. bp. Krzysztofa Włodarczyka.

 

Bernadeta i Andrzej, Domowy Kościół diecezji elbląskiej
http://dk.elblag.pl/2020/03/dojrzalosc-w-chrystusie-45-kongregacja-odpowiedzialnych-ruchu-swiatlo-zycie/